USS Stonewall Jackson (SSBN 634)
All Time 'MT' Division Listing

MT Division patch courtesy of Marc Von Poppenheim (MT2/SS)

NOTE: Each email address on this page contains the spam blocking phrase "  AT  " that you must replace with @ in order to send E-mail to your crewmate. The email will NOT reach your crewmate if you don't replace the "  AT  " phrase with @ (no spaces) in his email address.


   'MT' Division
Last NameFirst NameMINickRateSpecial InfoCrewYear AboardYear SeparatedEmailCityState
ABEL Edward B III MT2/SS Blue, Combined & Gold 1983 1992 Brunswick GA
ALTICE Stan F MT1/SS Commissioning & Blue 1963 1969 Fountain Valley CA
AMERSON John T MT2/SS Gold & Combined 1975 1980 Darlington SC
ANDERSON Donald R MT1/SS Gold 1975 1975
BARLOW E A FTM2/SS Commissinging & Gold 1963 1965
BEECHER Mark MT1/SS Blue 1969 1970 Coos Bay OR
BODKIN Dave MT2/SS Gold 1969 1974 Cumming GA
BOOTH George R MT2/SS Commissioning & Blue 1964 1966 Cumming GA
BRANDT Bob MT2/SS Blue, Combined & Gold 1983 1988 Williamsburg VA
BRONSELL John MT2/SS Blue & Gold 1969 1974 Colorado Springs CO
BURGER William R Bill TM2/SS 3341 Job Code Blue 1976 1978 Chandler AZ
BURGOS Nick MT2/SS Blue 1988 1992 Jacksonville FL
CABRERA Edgardo F MT2/SS Gold 1974 1977
CARTER James R MT1/SS Blue 1969 1974 Endicott NY
CHECKON Theodore William Ted MT2/SS Blue 1974 1976 Northern Cambria PA
CLARK Tim MT?/SS Gold 1975 1975
CLIFF David MT3/SS Blue 1987 1991 Coeur D'Alene ID
CONFAR Earl R Kelly MTC/SS Blue 1972 1974
CONYERS Larry MT2/SS Blue & Combined 1979 1982 IN
CROFTON Tommy MT2/SS Gold 1978 1981 Friendswood TX
D'ANGONA J S MT3/SU Commissioning & Gold 1963 1966
DAKE Wade A MT2/SS Gold 1988 1992 Callahan FL
DAVIS D F FTM3/SU Commissioning & Blue 1963 1967
DAWSON Ron Duck MTC/SS Blue 1966 1966
DECKER Rick A MTC/SS Blue & Decommissioning 1991 1995 Bay City MI
DOWDEN Shannon MT3/SS Gold 1991 1994 Westlake LA
DULL Jeffrey MT2/SS Blue 1982 1986 Charleston SC
DUNDEE Jack MTC/SS Gold 1974 1977
EGLESTON Mark MT2/SS Blue 1980 1982 Georgetown TX
ELLIS David J MT3/SS Combined & Gold 1979 1982 Hollister MO
EMERSON John T MT2/SS Gold 1975 1975
EVANS Chad MT3/SS Gold 1992 1994 Greensburg IN
EVANS Robert M MT3/SS Gold 1976 1977 St. Paul IN
FARMER J D FTMC/SS Commissioning & Gold 1963 1966
FELDMAN David MT2/SS Blue 1973 1977 Chesapeake VA
FLOYD Charles Chuck MT3/SS Blue 1970 1972 Newton MA
FOWLKS Billy Gene MTC/SS Gold & Combined 1978 1981 San Antonio TX
FREDRICK Stephen D MT1/SS Blue, Combined & Gold 1969 1975 Westtown PA
GAGNE Michael Roland MT3/SS Gold 1975 1977 Londonderry NH
GAUT Bill MT2/SS Gold 1974 1978 Lindale TX
GIBSON Walt MT3/SU Combined 1979 1980 Saco ME
GLADDEN Robert C MT2/SS Commissioning & Gold 1963 1968 Blue Springs MO
GORDON Jonathan MT3/SS Blue 1993 1994 Bridgewater MA
GRAVES John F MT3/SS Blue 1982 1985 Lake Worth FL
GRAY Robert J MT2/SS Blue 1982 1986 Phoenix AZ
GRIFFIN Francis E MT1/SS Blue, Combined & Gold 1978 1981 Mesquite TX
GRIFFIN J David Jr. Griff MT3/SS Gold 1981 1982 Augusta GA
GROSS Bob TM1/SS Gold 1970 1972
GUNTER Walter MT1/SS Gold 1990 1992 Carlton GA
HALLWIRTH Timothy MT3/SS Blue 1991 1994
HALVERSON Ronald L Halvey MT2/SS Gold 1967 1969 Gilroy CA
HAMBRICK Eric MT1/SS Blue 1977 1979 Aurora IN
HAND Richard L Rich MT2/SS Commissioning & Blue 1963 1967 Las Vegas NV
HATCH Edwin Clifford MT3/SS Combined & Blue 1979 1980 Silverdale WA
HAWKINS C A MT2/SU Commissioning & Blue 1963 1966
HEBERT Jim MT2/SS Combined & Gold 1979 1983 West Jordan UT
HEMMELGARN Tony MT1/SS Blue 1967 1969 Englewood TN
HENRY Rich MTC/SS Blue 1976 1978 Greer SC
HERRON Zeke MT?/SS Gold 1975 1975
HILL Robert E Bobby MT2/SS Gold 1990 1994 Tomball TX
HITSMAN Stephen J MT1/SS Gold 1975 1975
HOFFMAN Brian F MT3/SS Blue 1991 1994 Youngstown OH
HONAKER Basil N Jr MT2/SS Gold 1970 1970
HOYT Roger L MT3/SS Unknown 1987 1988
HUNNICUTT William B MT2/SS Gold 1982 1984 Cocoa FL
HYATT Paul MT3/SS Gold 1987 1990 Ledyard CT
JOHNSON Benjamin C MT2/SS FCS Blue & Decommissioning 1991 1995 Bremerton WA
JOHNSON Charles MT2/SS Gold 1986 1990 Port Orchard WA
JONES Charles R Jr. C.J. MT2/SS Blue 1988 1992
Kingsland GA
KELLER Mark L MT2/SS Gold & Combined 1977 1982
KING J R MT3/SU Commissioning & Blue 1963 1966
KINGSTON Dewey B Dewster MT2/SS Gold & Combined 1976 1981 Groton CT
KRUMREICH D R FTM3/SU Commissioning & Gold 1963 1965
LAMB Jon MT3/SS Blue 1992 1993 Atlanta GA
LAMB Michael J MT3/SS Blue & Decommissioning 1992 1995 Cary NC
LARSON D F MT3/SU Commissioning & Gold 1963 1967
LAVENDER Kirk MT2/SS Blue 1981 1983 Gettysburg PA
LEASE R F MT3/SU Commissioning & Gold 1963 1965
MAGRI Richard A Jr MT1/SS Blue 1970 1974 Frederica DE
MASSEY Frank MT3/SS Gold 1988 1990 Aurora CO
MAULE George MT2/SS Blue 1966 1968 Evans GA
McCAMANT J A MTC/SS Commissioning & Blue 1963 1966
McCORMACK Ed MT2/SS Blue 1986 1990 Syracuse NY
McGINNIS J R MT3/SU Commissioning & Blue 1963 1965
MILLER Jeffery Scott MT2/SS RPPO ALOS MCRP Blue & Decommissioning 1991 1994 Gonzales LA
MILLER Jerry MTC/SS COB Gold 1971 1974 Aiken SC
MILLER Tom MT2/SS Blue 1968 1969 Suffolk VA
MOREAU J A FTM3/SU Commissioning & Gold 1963 1966
MORLEY David MT3/SS Gold 1982 1985 Silverdale WA
MULLINS Darren MT3/SS Gold 1991 1994 Washington Court House OH
MUNROE James H Bubba MT2/SS Blue & Combined 1978 1982 Kingsland GA
NEIDHART James R FTCS/SS Gold 1975 1975
O'KEEFE J E FTM1/SU Commissioning & Blue 1963 1965
OBERDORF Matthew Scott MT2/SS Gold & Decommissioning 1990 1994 Silverdale WA
OLSON Steven E MT2/SS Commissioning & Gold 1963 1965 Inver Grove Heights MN
OSMUN Rodney MT2/SS Blue 1988 1992 PAFB FL
OTT Sean MT3/SS Blue 1989 1992 Pembroke Pines FL
PADGETT Travis W MT1/SS Gold, Combined & Blue 1981 1988 Evant TX
PADILLA Jeffrey Padeye MT2/SS Blue & Decommissioning 1988 1994 Saint Marys GA
PELLEGRINO Michael Pelican MT2/SS Gold 1972 1975 Pittsburgh PA
PELLIGRINO Mike MT?/SS Gold 1970 1970
PENNINGTON Ron MT3/SU Blue 1988 1988
PORTER Robert Sr MT1/SS Gold 1977 1978 Altoona PA
PUSTKA Douglas R Putt-Putt MT2/SS Gold & Combined 1981 1985 San Angelo TX
RAY John E MT1/SS Blue 1989 1991 Latonia KY
RAY Perry M MT2/SS Gold 1990 1994 Woodbine GA
REGISTER David MTC/SS Selectee Blue 1981 1986 Waverly Hall GA
ROBESON Wayne C MTCS/SS Gold 1989 1994 Kings Bay GA
ROBICHAUX Val I MT1/SS Lead MT Commissioning & Gold 1963 1966 Cortez CO
ROSS Jim MT2/SS Blue & Combined 1979 1981 Gates Mills OH
SALVI Samuel J MT2/SS Blue 1989 1994 Seabeck WA
SCARBROUGH Larry L MT2/SS Gold 1966 1969 Atlanta GA
SHEETZ P A FTM3/SU Commissioning & Blue 1964 1966
SIEMSEN George R MT2/SS Blue & Combined 1979 1982
SIMS C E FTM3/SU Commissioning & Blue 1964 1968
SKILLRUD H M FTM3/SU Commissioning & Gold 1964 1966
SLANE Michael MT2/SS Blue 1970 1974
SMITH J D MTC/SS Commissioning & Gold 1963 1967
SMITH J T MT3/SU Commissioning & Gold 1964 1968
SMITH Jack T MT3/SS Commissioning & Gold 1963 1965
SMITH Jim MTC/SS Blue 1990 1993 Deer Park TX
SMITH John D MTC/SS Commissioning & Gold 1963 1966 Pleasant View UT
SNYDER P J FTMSN Commissioning & Blue 196 1967
STARNES David W MTCM/SS COB Blue 1988 1991 Sallisaw OK
STIFF Gilbert Dwayne MT2/SS Combined & Gold 1984 1988
STOWE Darin MT3/SS Gold 1986 1989 Indianapolis IN
STROFFOLINO John MT2/SS Blue 1975 1975
SUTTON P N FTM2/SU Commissioning & Gold 1964 1968
SWORDS John H Swordsie MT2/SS Gold 1972 1974 New Cumberland WV
THOMPSON Charles R MT3/SS Commissioning & Blue 1963 1967
TRAFFORD Terry L MT2/SS Gold 1984 1988 Lebanon IN
TRAVERS Joe Pappy FTCS/SS Gold 1968 1969 Paramount CA
TURNER Bud F MT2/SS Commissioning & Gold 1964 1967 Vacaville CA
VON POPPENHEIM Marc MT2/SS Blue 1980 1985 Scappoose OR
WANNOW John F MT2/SS Gold 1975 1975
WARD David E MT2/SS Blue 1984 1989 Charleston SC
WARD William L MTC/SS Blue 1980 1984 Goose Creek SC
WEISS Richard MTC/SS Gold 1972 1974 Groton CT
WENTELA Lyle E Finn MT2/SS MTC/SS, Retired CWO4, Received final duty assignment 22 January 2016 Commissioning & Blue 1963 1967 Honolulu HI
WESTHUSIN Daniel J MT1/SS Retired CDR USN Blue & Gold 1966 1972
WHITFIELD Jeffer MT3/SS Blue 1992 1994 Warner Robins GA
WILLIAMS Calvin L Willie MT2/SS Blue 1981 1983 Bremerton - Silverdale WA
YOUNG William M MT3/SS Blue 1987 1989 Garnett KS
ZIMMER Jeffrey MT2/SS Blue 1984 1988 Mt. Pleasant SC

Indicates crewmember is a Plank Owner (member of the commissioning crew) on USS Stonewall Jackson (SSBN 634)


Enter here if you wish to register your time aboard the SSBN 634 with the all-time crew list

Surface! Surface! Surface! (previous page)


Web Author: Nathan W. Bigger ex-MM1/SS ('A' Gang)



© 2004 Nathan W. Bigger - ALL RIGHTS RESERVED


NOTE: Each email address on this page contains the spam blocking phrase "  AT  " that you must replace with @ in order to send E-mail to your crewmate. The email will NOT reach your crewmate if you don't replace the "  AT  " phrase with @ (no spaces) in his email address.